A wire is bent as shown in the figure below and placed in a magnetic field with
ID: 2240199 • Letter: A
Question
A wire is bent as shown in the figure below and placed in a magnetic field with a magnitude of 0.5 T in the indecated direction. Find the magnitude of the force on each segment of wire if x = 10 cm and the wire carries a current of 7.0 A to the left.
Explanation / Answer
Fleft = I L B = 0.5*.1*7= 0.35 N to the left
Ftop = 0.5*.3*7 = 1.05 N up
Fright = 0.35 to the right
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.