A wire 50.0 m long and 2.00 mm in diameter is connected to a source with a poten
ID: 1439373 • Letter: A
Question
A wire 50.0 m long and 2.00 mm in diameter is connected to a source with a potential difference of 9.11 V, and the current is found to be 5.20 A. Assume a temperature of 20.0 degree C and, using this table, identify the metal out of which the wire is made. copper gold iron aluminum tungsten platinum lead silver An electronic device designed to operate at any temperature in the range from -10.0 degree C to 65.0 degree C contains pure carbon resistors. The maximum resistance of the device is what percentage higher than its minimum resistance for this range?Explanation / Answer
Here
length ,L = 50 m
radius , r = 1 mm = 0.001 m
V = 9.11 V
current ,I = 5.2 A
let the resistivity is p
as V/I = p *L/A
9.11/5.20 = p * 50/(0.001^2 * pi)
solving for p
p = 1.101 *10^-7 Ohm.m
Now ,from the table of resistivity
the element is Platinum
---------------------------------------------
thermal coefficient of resistance of carbon ,a = -0.005 1/degree C
let the resistance at 20 degree C is R
at -10 degree C
Rmax = R * (1 + 0.005 * 30) = 1.15 *R
at T = 65 degree C
Rmin = R *(1 - 0.005 * 45) = 0.775 *R
Now , for the percentage
percentage = Rmin * 100/Rmax
percentage = 0.775 * R *100/1.15*R
percentage = 67.4 %
the answer is 67.4 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.