A wire 60.0 mm long is bent in a right angle such that the wire starts at the or
ID: 1376004 • Letter: A
Question
A wire 60.0 mm long is bent in a right angle such that the wire starts at the origin and goes in a straight line to x = 25.0 mm , y = 0, and then in another straight line from x = 25.0 mm , y = 0 to x = 25.0 mm , y = 35.0mm . The wire is in an external uniform 0.400 T magnetic field in the +z direction, and the current through the wire is 4.70 A, directed from the origin into the wire.
Determine the direction of the ma9netic force exerted by the external field on the wire measured clockwise from the positive z axis.Explanation / Answer
for first part of the wire:
magnitude will be B*I*L=0.047 N
direction will be cross product of +ve x axis direction and +ve z direction=-ve y direction
similarly for the other part of the wire,
the force magnitude=B*I*L(as theta=90 degrees)=0.0658 N
direction will be cross product of +ve y axis direction and +ve z direction=+ve x axis direction
so net force=0.0658 i -0.047 j
hence total angle=35.538 degrees , in clockwise direction
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.