A wire 60.0 mm long is bent in a right angle such that the wire starts at the or
ID: 1376779 • Letter: A
Question
A wire 60.0 mm long is bent in a right angle such that the wire starts at the origin and goes in a straight line to x = 25.0 mm, y = 0, and then in another straight line from x = 25.0 mm, y = 0 to x = 25.0 mm, y = 35.0 mm . The wire is in an external uniform 0.400 T magnetic field in the +z direction, and the current through the wire is 4.70 A, directed from the origin into the wire.
Determine the magnitude of the magnetic force exerted by the external field on the wire. Express your answer with the appropriate units.Explanation / Answer
The magnetic force on the wire along x axis is,
F_x=i(lXB)=(4.7)((0.025 m)iX((0.400 T )k =-0.047 j
The magnetic force on the wire along y axis is,
F_y=i(lXB)=(4.7)((0.035 m)jX((0.400 T )k =-0.0658 i
Thus, the net force is
F=0.081 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.