A wire 70.0 mm long is bent in a right angle such that the wire starts at the or
ID: 1438718 • Letter: A
Question
A wire 70.0 mm long is bent in a right angle such that the wire starts at the origin and goes in a straight line to x = 25.0 mm , y = 0, and then in another straight line from x = 25.0 mm , y = 0 to x = 25.0 mm , y = 45.0 mm . The wire is in an external uniform 0.500-T magnetic field in the +z direction, and the current through the wire is 3.30 A , directed from the origin into the wire.
Part A Determine the magnitude of the magnetic force exerted by the external field on the wire.
Part B
Determine the direction of the magnetic force exerted by the external field on the wire measured clockwise from the positive x axis.
Part C
The wire is removed and replaced by one that runs directly from the origin to the location x = 25.0 mm , y = 45.0 mm . If the current through this wire is also 3.30 A , what is the magnitude of the magnetic force exerted by the external field on the wire?
Part D
The wire is removed and replaced by one that runs directly from the origin to the location x = 25.0 mm , y = 45.0 mm . If the current through this wire is also 3.30 A , what is the magnitude of the direction force exerted by the external field on the wire measured clockwise from the positive x axis.?
Explanation / Answer
(a)
The separation between the end points is
l = sqrt (25 mm)^2 + (45 mm)^2 = 51.47 mm
force is
F = B i l = 0.5 ( 3.3) 51.47 * 10^-3 m = 84.93 * 10^-3 N
(b)
angle
tan theta = 45/ 25
theta = tan^-1 ( 45/ 25) = 60.94
the angle that the force makes is
theta' = theta - 90 =60.94 - 90= -29.05 degree or
330.94 degree with positive x axis in counterclock wise direction
(c)
F = B i l = 0.5 ( 3.3) 51.47 * 10^-3 m = 84.93 * 10^-3 N
(d)
it would have same direction 330.94
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.