A wind turbine is initially spinning at a constant angular speed.As the wind\'s
ID: 1674218 • Letter: A
Question
A wind turbine is initially spinning at a constant angular speed.As the wind's strength gradually increases, the turbine experiencesa constant angular acceleration of 0.120rad/s2. After making 2871revolutions, its angular speed is 138rad/s. (a) What is the initial angular velocity of theturbine?1 rad/s
(b) How much time elapses while the turbine is speeding up?
2 s
Thanks for your help! :) have a great weekend!
(a) What is the initial angular velocity of theturbine?
1 rad/s
(b) How much time elapses while the turbine is speeding up?
2 s
Thanks for your help! :) have a great weekend!
Explanation / Answer
Angular acceleration = 0.12 rad /s^ 2
Angular displacement = 2871 rev = 2871 * 2(pi)rad
Final angular speed w ‘ = 138 rad / s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.