A wire is bent into a circular coil of radius r = 4.0 cm with 25 turns clockwise
ID: 1517356 • Letter: A
Question
A wire is bent into a circular coil of radius r = 4.0 cm with 25 turns clockwise, then continues and is bent into a square coil (length 2r) with 32 turns counterclockwise. A current of 11.8 mA is running through the coil, and a 0.350 T magnetic field is applied to the plane of the coil.
(a) What is the magnitude of the magnetic dipole moment of the coil?
coil =______A ·m2
Find the magnetic moments of the circular part and the square part separately and combine them together to get the total magnetic moment. Your response differs from the correct answer by more than 100%.
(b) What is the magnitude of the torque acting on the coil?
=______N·m
Explanation / Answer
a) mue_coil = mue_square - mue_coil
= N1*I*A1 - N2*I*A2
= 32*11.8*10^-2*(2*0.04)^2 - 25*pi11.8*10^-3*pi*0.04^2
= 0.0195 A.m^2
b) Torque = mue_coil*B*sin(90)
= 0.0195*0.35
= 6.825*10^-3 N.m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.