Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A wire 75 cm long lying along the x-axis carries a current of 2A in the positive

ID: 1615272 • Letter: A

Question

A wire 75 cm long lying along the x-axis carries a current of 2A in the positive x-direction. A magnetic field measured in T is given by B = 0.03 i + 0.02 j + 0.04 k Find all the components of the magnetic force on wire. b) The figure on the right shows 100 turns of a thin rectangular loop of dimensions 8 cm by 15 cm. It carries a current of 0.5 A in the direction shown. If the plane of the coil is 30 degree from the yz plane and B = 0.4 k, find I) the magnitude and direction of the torque acting on the coil. II) the work needed to turn the coil clockwise (as seen from the top of the y-axis) from its present position to one where the plane of the coil is along the yz plane(Parallel to B field).

Explanation / Answer


L = 75 cm I = 2i A, B = 0.03 i +0.02 j +0.04 k

(a) F = L(IxB)

F = 0.75*(2i x( 0.03 i +0.02 j +0.04 k))

F = 0.75*(2*0.02 k - 2*0.04 j)

F = 0.03 k - 0.06 j


b) N = 100 , A = 0.08*0.15 m^2

I = 0.5 A , theta = 30 degrees, B = 0.4 k

Torque = MxB = NIABsin(30)

= 100*0.5*0.08*0.15*0.4*sin(30) = 0.12 N.m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote