A wire 4.00 m long and 6.00 mm in diameter has a resistance of15.0 m. A potentia
ID: 1739762 • Letter: A
Question
A wire 4.00 m long and 6.00 mm in diameter has a resistance of15.0 m. A potential difference of 23.0 V is applied betweenthe ends. (a) What is the current in the wire? (b) What is themagnitude of the current density? (c) Calculate the resistivity ofthe wire material. A wire 4.00 m long and 6.00 mm in diameter has a resistance of15.0 m. A potential difference of 23.0 V is applied betweenthe ends. (a) What is the current in the wire? (b) What is themagnitude of the current density? (c) Calculate the resistivity ofthe wire material.
A wire 4.00 m long and 6.00 mm in diameter has a resistance of15.0 m. A potential difference of 23.0 V is applied betweenthe ends. (a) What is the current in the wire? (b) What is themagnitude of the current density? (c) Calculate the resistivity ofthe wire material.
Explanation / Answer
Given that The length of the wire (L) = 4.00m The diameter of the wire (d) = 6.00mm Then the radius of the wire (r) =3.00mm =0.003m Area of the wire (A) = r2 =(3.14)(0.003m)2 =0.00002826m2 =0.00002826m2 Resistance of the wire is (R) =15.0m =0.015 A potential difference of (V) = 23.0 V is appliedbetween the ends a) The current in the wire is (I) = V/R b) The current density (J) = I/A c) The resistivity of the material of the wire is given by R =L/A =RA/ now substitute all the above values you get the requiredanswerRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.