A wire 3.98 m long and 7.88 mm in diameter has a resistance of 11.4 m?. A potent
ID: 1285463 • Letter: A
Question
A wire 3.98 m long and 7.88 mm in diameter has a resistance of 11.4 m?. A potential difference of 32.7 V is applied between the ends. (a) What is the current in amperes in the wire? (b) What is the magnitude of the current density? (c) Calculate the resistivity of the material of which the wire is made.
(a) Number Units A wire 3.98 m long and 7.88 mm in diameter has a resistance of 11.4 m?. A potential difference of 32.7 V is applied between the ends. (a) What is the current in amperes in the wire? (b) What is the magnitude of the current density? (c) Calculate the resistivity of the material of which the wire is made.Explanation / Answer
a)
I = V/R
= 32.7 / 0.0114
= 2868 A
b
Current density = I/A
= 2868 / (pi * 0.00394^2)
= 5.88 * 10^7 A/m^2
c)
resistiity = RA/l
= 0.0114 * (pi * 0.00394^2) / 3.98
= 1.396 * 10^(-7) ohm meter
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.