A wire 3.400 m long and 4.000 mm in diameterhas a resistance of 4.5725 m . A pot
ID: 1756330 • Letter: A
Question
A wire 3.400 m long and 4.000 mm in diameterhas a resistance of 4.5725 m. A potential differenceof 29.000 V is applied between the ends. What is thecurrent in the wire? (B)What is the current density? (C)Calculate the conductivity of the wirematerial.(S/m) (D) Identifyt eh material I have A and D, having problems calculating B and C. A wire 3.400 m long and 4.000 mm in diameterhas a resistance of 4.5725 m. A potential differenceof 29.000 V is applied between the ends. What is thecurrent in the wire? (B)What is the current density? (C)Calculate the conductivity of the wirematerial.(S/m) (D) Identifyt eh material I have A and D, having problems calculating B and C. (D) Identifyt eh material I have A and D, having problems calculating B and C.Explanation / Answer
B. Currentdensity j = i /A = (V/R) /A = 29.000 / 4.5725 *10-3 * ( * (4.00 *10-3)2 j = 1.2624* 108 A/m2 C. Conductivity = 1/ and resistivity = R* A / l => = l/ R * A = 3.400 / 4.5725 *10-3 * ( * (4.00 *10-3)2 = 1.48* 108 S/mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.