A wire is bent as shown in the figure (Figure 1) and placed in a magnetic field
ID: 1283241 • Letter: A
Question
A wire is bent as shown in the figure (Figure 1) and placed in a magnetic field with a magnitude of 1.0T in the indicated direction.
Find the magnitude of the net force on the whole wire if x = 40cm and it carries a current of 5.0A in the direction shown.
Express your answer using two significant figures.
A wire is bent as shown in the figure (Figure 1) and placed in a magnetic field with a magnitude of 1.0T in the indicated direction. Find the magnitude of the net force on the whole wire if x = 40cm and it carries a current of 5.0A in the direction shown. Express your answer using two significant figures.Explanation / Answer
FOR A CURRENT CARRYING WIRE IN MAGNETIC FIELD
F=I(L * B) (CROSS PRODUCT)
FOR THE LEFT AND RIGHT SIDE WIRE EQUAL CURRENT IS FLOWING BUT IN OPPOSITE DIRECTION ,EQUAL LENGTH ... SO FORCE WILL CANCEL OUT ,
SO FORCE ON MIDDLE WIRE WILL BE NET FORCE=
F= I(L*B)= 5( 1.2 * 1)=6.0N
IT IS UPWARD DIRECTED
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.