A projectile is launched at ground level with an initial speed of 43.0 m/s at an
ID: 1877109 • Letter: A
Question
A projectile is launched at ground level with an initial speed of 43.0 m/s at an angle of 40.0° above the horizontal. It strikes a target above the ground 3.40 seconds later. What are the x and y distances from where the projectile was launched to where it lands? A projectile is launched at ground level with an initial speed of 43.0 m/s at an angle of 40.0° above the horizontal. It strikes a target above the ground 3.40 seconds later. What are the x and y distances from where the projectile was launched to where it lands?Explanation / Answer
Given,
Initial velocity, u = 43 m/s
Angle, theta = 40 degree
Time, t = 3.4 sec
A)
In the horizontal direction,
d = vt = (43)(cos40)(3.40) = 112 m
B)
In the vertical direction,
d = ut + 0.5at^2
d = (43) (sin40)(3.4) + (0.5)(-9.8)(3.4)^2
d = 37.33 m
Comment in case any doubt please rate my answer ....
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.