A projectile is launched at ground level with an initial speed of 52.0 m/s at an
ID: 1545779 • Letter: A
Question
A projectile is launched at ground level with an initial speed of 52.0 m/s at an angle of 31.0 degree above the horizontal. The projectile lands on a hillside 3.55 later. Neglect air friction.(Assume that the 4 x - axis is to the right and the + y - axis is up along the page.) What is the projectile's velocity at the highest point of its trajectory? Magnitude ______ m/s direction ______ degree counterclockwise from the + x - axis What is the straight-line distance from where the projectile was launched to where it hits its target? _______ mExplanation / Answer
time at which the projectile reaches its highest point can be found using
vy = uy - gt = 0
52sin31 - 9.8t = 0
t = 2.733 s
and velocity of the projectile will be: v = 52cos31 = 44.573 m/s
b] at t = 3.55 s
x = (ucos31)t = 52cos31 (3.55) = 158.233 m
and y = uyt - (1/2)gt2 = (52sin31)(3.55) - (4.9)(3.55)2 = 33.324 m
so, the shortest distance from the launching point =
d = [x2 + y2]1/2 = [(158.233)2 + (33.324)2]1/2 = 161.704 m.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.