A projectile is fired at time t = 0.0 s, from point 0 at the edge of a cliff, wi
ID: 2139840 • Letter: A
Question
A projectile is fired at time t = 0.0 s, from point 0 at the edge of a cliff, with initial velocity components of vox = 30 m/s and voy = 300 m/s. The projectile rises, then falls into the sea at point P. The time of flight of the projectile is 75.0 s. what is the horizontal distance covered by the projectile (distance D)?
A projectile is fired at time t = 0.0 s, from point 0 at the edge of a cliff, with initial velocity components of vox = 30 m/s and voy = 300 m/s. The projectile rises, then falls into the sea at point P. The time of flight of the projectile is 75.0 s. what is the horizontal distance covered by the projectile (distance D)?Explanation / Answer
horizontal distance = Vox *t = 30*75 = 2250 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.