A project under consideration has an internal rate of return of 15% and a beta o
ID: 2768032 • Letter: A
Question
A project under consideration has an internal rate of return of 15% and a beta of .4. The risk-free rate is 5%, and the expected rate of return on the market portfolio is 15%.
Required rate of return
What is the required rate of return on the project if its beta is 1.4? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a whole percent.)
A project under consideration has an internal rate of return of 15% and a beta of .4. The risk-free rate is 5%, and the expected rate of return on the market portfolio is 15%.
Explanation / Answer
a-1.
What is the required rate of return on the project?
Required rate of return
9.00 %
Explanation:
E(R) = RFR + project (Rmarket – RFR)
E(R) = 0.05 + 0.4 (0.15-0.05)
E(R) = 0.05 + 0.4 (0.1)
E(R) = 9.00%
Where:
a-2.
Should the project be accepted?
Yes, Since the internal rate of return is greater than the required rate of return ie. 15% > 9%
b-1.
What is the required rate of return on the project if its beta is 1.4?
Required rate of return
19.00 %
Explanation:
E(R) = RFR + project (Rmarket – RFR)
E(R) = 0.05 + 1.4 (0.15-0.05)
E(R) = 0.05 + 1.4 (0.1)
E(R) = 19.00%
Where:
b-2.
Should the project be accepted?
No , Since the internal rate of return is lower than the required rate of return ie. 15% < 19%
a-1.
What is the required rate of return on the project?
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.