A projectile is fired at time t = 0.0 s, from point 0 at the edge of a cliff, wi
ID: 2134661 • Letter: A
Question
A projectile is fired at time t = 0.0 s, from point 0 at the edge of a cliff, with initial velocity components of v ox {{v}}_{{ox}} = 40 m/s { m m/s} and v oy {{v}}_{{oy}} = 700 m/s { m m/s}. The projectile rises, then falls into the sea at point P. The time of flight of the projectile is 175 s
In the figure, the horizontal distance D is closest to:
A projectile is fired at time t = 0.0 s, from point 0 at the edge of a cliff, with initial velocity components of v ox {{v}}_{{ox}} = 40 m/s { m m/s} and v oy {{v}}_{{oy}} = 700 m/s { m m/s}. The projectile rises, then falls into the sea at point P. The time of flight of the projectile is 175 sExplanation / Answer
x = vox t = 40*175=7000 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.