A projectile is fired at time t = 0.0s, from point 0 at the edge of a cliff, wit
ID: 2114562 • Letter: A
Question
A projectile is fired at time t = 0.0s, from point 0 at the edge of a cliff, with initial velocity components Vox = 80 m/s and and Voy = 800 m/s. The projectile rises, then falls into the sea at point P. The time of flight of the projectile is 200.0 sIn Figure 3.2c, the height H of the cliff is closest to: A)32,130m B)36,000m C)47,490m D)43,650m E)39,810m A projectile is fired at time t = 0.0s, from point 0 at the edge of a cliff, with initial velocity components Vox = 80 m/s and and Voy = 800 m/s. The projectile rises, then falls into the sea at point P. The time of flight of the projectile is 200.0 s
In Figure 3.2c, the height H of the cliff is closest to: A)32,130m B)36,000m C)47,490m D)43,650m E)39,810m
Explanation / Answer
let the height be hm.so,
just using the equation
s=ut+0.5at^2,
-h=800*200-0.5*9.8*(200)^2
or h=36000
hence the option b is correct
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.