A projectile is fired from a gun and has initial horizontal andvertical componen
ID: 1743536 • Letter: A
Question
A projectile is fired from a gun and has initial horizontal andvertical components of velocity equal to 30m/s and 40m/s. Theinitial speed of the projectile was found to be 50m/s and the angleat which the projectile was fired was found to be 53 degrees.a) Approximately how long does it take the projectile to reach thehighest point in its trajectory?
b) What is the speed of the projectile when it is at the highestpoint in its trajectory?
c) What is the magnitude of the projectile's velocity just beforeit strikes the ground?
Explanation / Answer
a. Time of ascent t=uy/g=40/9.8=4.0816s b. vy=0 vx=30m/s c. v=302+402 v=50m/s Angle =53 as. Hence we get by it. v=50m/s Angle =53 as. Hence we get by it.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.