A sign (mass 2200 kg ) hangs from the end of a vertical steel girder with a cros
ID: 1445479 • Letter: A
Question
A sign (mass 2200 kg ) hangs from the end of a vertical steel girder with a cross-sectional area of 0.010 m2 . Ignore the mass of the girder itself. The elastic modulus for steel is 2.0×1011N/m2 .
Part A
What is the stress within the girder?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part B
What is the strain on the girder?
Express your answer to two significant figures.
Part C
If the girder is 7.20 m long, how much is it lengthened?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
Assuming Modulus of Elasticity for Steel = 2 * 10^11N / m^2
A=0.010m^2
m=2200kg
length=7.2m
(a) What is the stress within the girder?
stress = Force / cross -sectional area = (2200*9.81) / 0.01 = 2.16*10^6 N / m^2
(b) What is the strain on the girder?
Strain = Stress / Young's modulus = (2158200) / ( 2* 10^11) = 1.08* 10^-5
c) If the girder is 7.2 m long, how much is it lengthened?
elongation = strain x length = 1.08* 10^-5* 7.2= 7.78*10-5 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.