A sign (mass 2400 kg ) hangs from the end of a vertical steel girder with a cros
ID: 1459110 • Letter: A
Question
A sign (mass 2400 kg ) hangs from the end of a vertical steel girder with a cross-sectional area of0.017 m2 . Ignore the mass of the girder itself. The elastic modulus for steel is 2.0×1011N/m2.
Part A
What is the stress within the girder?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
What is the strain on the girder?
Express your answer to two significant figures.
SubmitMy AnswersGive Up
Part C
If the girder is 5.60 m long, how much is it lengthened?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Submit
stress =Explanation / Answer
Assuming Modulus of Elasticity for Steel = 2 * 10^11N / m^2
(a) What is the stress within the girder?
stress = Force / cross -sectional area = (2400*9.81) / 0.017 = 1384941.17 N / m^2.............ans
(b) What is the strain on the girder?
Strain = Stress / Young's modulus = (1384941.17) / ( 2* 10^11) = 6.9247* 10^-6...............ans
c) If the girder is 5.6 m long, how much is it lengthened?
elongation = strain x length = 6.9247* 10^-6 * 5.6= 3.877*10^-5 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.