A short length of cable is a good antenna for frequencies that match the frequen
ID: 1441952 • Letter: A
Question
A short length of cable is a good antenna for frequencies that match the frequency of the fundamental mode of the cable. What should the length of an (air-filled) coaxial cable that terminates in a short circuit circuit at both ends if the cable is to be an antenna for a wave of frequency 88 MHz? What should the length of an (air-filled) coaxial cable that terminates in a short circuit circuit at both ends if the cable is to be an antenna for a wave of frequency 108 MHz? What should the length of an (air-filled) coaxial cable that has one open-circuited end and one close- circuited end if the cable is to be an antenna for a wave of frequency 88 MHz? What should the length of an (air-filled) coaxial cable that has one open-circuited end and one close- circuited end if the cable is to be an antenna for a wave of frequency 108 MHz?Explanation / Answer
Here ,
for the wavelengths ,
wavelength = 2 * L
hence , L = wavelength/2
L is the length of the cable
A)
for frequency = 88 MHz
L = (3 *10^8/(88 *10^6))/2
L = 1.705 m
B)
for frequency = 108 MHz
L = (3 *10^8/(108 *10^6))/2
L = 1.38 m
C)
for open circuit and close circuit
wavelength = 4 *L
L = wavelength/4
for frequency = 88 MHz
L = (3 *10^8/(88 *10^6))/4
L = 0.852 m
D)
for frequency = 108 MHz
L = (3 *10^8/(108 *10^6))/4
L = 0.694 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.