A short length of cable is a good antenna for frequencies that match the frequen
ID: 2308522 • Letter: A
Question
A short length of cable is a good antenna for frequencies that match the frequency of the fundamental mode of the cable. What should the length of an (air-filled) coaxial cable that terminates in a short circuit circuit at both ends if the cable is to be an antenna for a wave of frequency 88 MHz? What should the length of an (air-filled) coaxial cable that terminates in a short circuit circuit at both ends if the cable is to be an antenna for a wave of frequency 108 MHz? What should the length of an (air-filled) coaxial cable which has one open-circuited end and one close-circuited end if the cable is to be an antenna for a wave of frequency 88 MHz? What should the length of an (air-filled) coaxial cable which has one open-circuited end anti one close-circuited end if the cable is to be an antenna for a wave of frequency 108 MHz? What is the complex reflection coefficient at a load circuit if the load circuit is driven at the resonaut frequency of the circuit and the charExplanation / Answer
A) Consider the values of permeability and permittivity has no change in this medium so the velocity of the wave considered to be as 'c'.
frequency = 88MHz = 88*106 Hz
wavelength = (3*108 )/(88*106 ) = 3.409 m
Length of a closed column for fundamental mode of vibration L = 2 * wavelength { we know that wavelength = L/2 }
L = 2 * 3.409 = 6.818 m
B) Similarly for frequency = 108MHz
Wavelength = c / frequency = 2.778 m
Length of the coaxial cable = 2 * 2.778 = 5.556 m
C) For one side open cable, fundamental mode wavelength = L / 4
Length = wavelength * 4
L = 3.409 * 4 = 13.636 m
D) L = 2.778 * 4 = 11.112 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.