A short train (an engine plus four cars) is accelerating at 1.70m/s2 . The mass
ID: 1288121 • Letter: A
Question
A short train (an engine plus four cars) is accelerating at 1.70m/s2 . The mass of each car is 3.40Ý104kg , and each car has negligible frictional forces acting on it. In solving this problem, note the importance of selecting the correct set of cars to isolate as your object.
Part A: What is the force of the engine on the first car?
Part B: What is the force of the first car on the second car?
Part C: What is the force of the second car on the third car?
Part D:And what is the force of the third car on the fourth car?
Explanation / Answer
A. The engine is pulling all four cars at the specified acceleration. Then
Force = 4 x 34,000 x 1.70 = 231 200 N
B. Now the first car is pulling the other three cars.
Force = 3 x 34,000 x 1.70 = 173 400 N
And similarly C. Force = 2 x 34,000 x 1.70 = 115 600 N;
D. Force = 1 x 34,000 x 1.70 = 57 800 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.