A sign (mass 1800 kg) hangs from the end of a vertical steel girder with a cross
ID: 1521508 • Letter: A
Question
A sign (mass 1800 kg) hangs from the end of a vertical steel girder with a cross-sectional area of 0.019 m2 . Ignore the mass of the girder itself. The elastic modulus for steel is 2.0 * 1011 N/m2. What is the stress within the girder Express your answer to two significant figures and include the appropriate units, What is the strain on the girder Impress your answer to two significant figures. It the girder is 9.60 m long, how much is it lengthened Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
m = 1800 kg , A = 0.019 m^2, Y = 2*10^11 N/m^2
part A:
stress = F/A = 1800*9.8/0.019
= 9.3*10^5 Pa
part B:
Y = stress/strain
2*10^11 = 9.28*10^5/strain
strain = 4.6*10^-6 m
part C:
L = 9.6 cm
strain = DL/L
4.64*10^-6 = DL/0.096
DL = 4.4*10^-7 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.