A reaction A(aq) + B(aq) C(aq) has a standard free-energy change of - 4. 82 kJ/m
ID: 620831 • Letter: A
Question
A reaction A(aq) + B(aq) C(aq) has a standard free-energy change of - 4. 82 kJ/mol at 25 degree C. What are the concentrations of A, B, and C at equilibrium if, at the beginning of the reaction, their concentrations are 0. 30 M, 0. 40 M, and 0 M, respectively? [A] = [B]= [C]= How would your answers above change if the reaction had a standard free-energy change of +4. 82 kJ/mol? concentrations would be lower. All concentrations would be higher. There would be more A and B but less C. There would be less A and B but more C. There would be no change to the answers.Explanation / Answer
?Go = -4.82 kJ/mol = -4820 J/mol Keq = e^(-?G/RT) = 7 A + B ----------> C 0.3 0.4 0 0.3-x 0.4-x x x/(.3-x)*(.4-x) = 7 ; x = 0.18 [A] = 0.12 M ; [B] = 0.22 M ; [C] = 0.18 M There would be less A and B but more C.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.