A reaction A aq) Blaq has a standard free-energy change of -4.12 kJ/mol at 25 oC
ID: 887070 • Letter: A
Question
A reaction A aq) Blaq has a standard free-energy change of -4.12 kJ/mol at 25 oC What are the concentrations of A, B, and C at equilibrium if, at the beginning of the reaction, their concentrations are 0.30 M, 0.40 M, and 0 M, respectively? Number Number Number M M M How would your answers above change if the reaction had a standard free-energy change of +4.12 kJ/mol? There would be less A and B but more C. All concentrations would be higher. O There would be no change to the answers. All concentrations would be lower. O There would be more A and B but less C.Explanation / Answer
A + B <---------> C
0.3 0.4 0(Initial conc)
0.3 - x 0.4 - x x ( Final conc)
Keq = x / (0.3 - x)(0.4 - x)
delGo = - RTln(K)
- 4.12 x 10^3 J/mol = - 8.314 J/mol-K * 298K * ln[( x / (0.3-x)(0.4-x)]
5.275 = x / (0.3-x)(0.4-x)
0.633 + 5.275 x^2 - 3.692 x = x
5.275 x^2 - 4.692 x + 0.633 = 0
x = 0.166
[A] = 0.3 - 0.166 = 0.134 M
[B] = 0.4 - 0.166 = 0.234 M
[C] = 0.166 M
If delGo = + 4.16 kJ/mol
K = 0.19
There would be more A and B but less C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.