A ray of light strikes a flat, 2.00-cm-thick block of glass (n = 2) at an angle
ID: 2064668 • Letter: A
Question
A ray of light strikes a flat, 2.00-cm-thick block of glass (n = 2) at an angle of ? = 8.7° with respect to the normal (see figure below).
(a) Find the angle of refraction at the top surface.
°
(b) Find the angle of incidence at the bottom surface and the refracted angle.
°
(c) Find the lateral distance d by which the light beam is shifted.
cm
(d) Calculate the speed of light in the glass.
m/s
(e) Calculate the time required for the light to pass through the glass block.
s
(f) Is the travel time through the block affected by the angle of incidence?
Yes, a slightly larger angle will decrease the travel time.
No
Yes, a slightly larger angle will increase the travel time.
Explanation / Answer
sin i/sin r = 2/ 1 = v1 / v2
a) sin i/sin r = 2/ 1
or sin r = sin i / 2 = sin 8.7 / 2 = 0.078
or r = 4.337o
b)angle of incidence = 4.337o
refracted angle = 8.7o
c)lateral shift = 2( tan i - tan r) = 2 (0.0773) =0.154 cm
d) sin i/sin r = v1 / v2
v2 = 2x18^8 x sin r/sini = 9.99x10^7 m/s
e) t = 0.02/ 9.99x10^7 = 2x10^-10 s
f)Yes, a slightly larger angle will increase the travel time.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.