A ray of light strikes a flat, 2.00-cm-thick block of glass (n = 1.39) at an ang
ID: 1436331 • Letter: A
Question
A ray of light strikes a flat, 2.00-cm-thick block of glass (n = 1.39) at an angle of ? = 37.0° with respect to the normal (see figure below).
Use the exact values you enter to make later calculations. A ray of light strikes a flat, 2.00-cm-thick block of glass (n = 1.39) at an angle of = 37.0° with respect to the normal (see figure below). 2.00 cm (a) Find the angle of refraction at the top surface and the angle of incidence at the bottom surface. Find the refracted angle at the bottom surface. (c) Find the lateral distance d by which the light beam is shifted cm (d) Calculate the speed of light in the glass. m/s (e) Calculate the time required for the light to pass through the glass block. (f) Is the travel time through the block affected by the angle of incidence? O Yes, a slightly larger angle will decrease the travel time. O Yes, a slightly larger angle will increase the travel time. O NoExplanation / Answer
Here,
n = 1.39
theta = 37 degree
a)
let the angle is r
Using Snell's law
n * sin(r) = 1 * sin(theta)
1.39 * sin(r) = 1 * sin(37)
r = 25.7 degree
the angle of the refraction at the top surface is 25.7 degree
b)
at the bottom , as the ray come back to medium 1
the refracted angle at the bottom = theta
refracted angle at the bottom = 37 degree
c)
lateral displacement = d * ( tan(theta) - tan(r))
lateral displacement = 2 * (tan(37) - tan(25.7))
lateral displacement = 0.544 cm
d)
speed of light in glass= speed of light/refractive index
speed of light in glass= 3 *10^8/(1.39)
speed of light in glass= 2.16 *10^8 m/s
the speed of light in glass is 2.16 *10^8 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.