A ray of light strikes glass (n=1.52) from air(n=1.00) at an angle of 20. degree
ID: 1408458 • Letter: A
Question
A ray of light strikes glass (n=1.52) from air(n=1.00) at an angle of 20. degrees. What is the angle of refraction? 2. Diamond has an index of refraction of 2.42. What is the speed of light in diamond? What is the critical angle for a diamond air surface? 3. An object is 20. cm from a converging lens with a focal length of 30. cm. a. Where is the image located? b. What is the height of the image if the object is 1.0 mm high? 4. An object is 12 cm from a diverging lens of focal length 15 cm. a. where will the image be located? b. will the image be right side up or inverted? Justify your answer c. will the image be bigger or smaller than the object? Justify your answerExplanation / Answer
1) Using Snell's Law
sin i /sin r = nm/nair
sin 20 /sin r = 1.52/1
r = 13o
2) Using n = c/v
Where c is speed of light
2.42 = 3*108/v
v = 1.24*108 m/s
3) sin ic/sin90 = 1/2.42
ic = 24.41o
4)a) u = -12cm
f = -15cm
v=?
Using lens formula
1/f = 1/v - 1/u
1/-15 = 1/v - 1/-12
v = -6.67 cm
That is to the left of lens or on the same side of object
b) Image will be upright
Using magnification formula m = v/u = hi/ho
-6.67/-12 = 0.55
Hence when magnification is positive image is upright
c) It will be smaller as seen from value of magnification
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.