Suppose 20% of the restaurants in a certain part of a town are in violation of t
ID: 3360635 • Letter: S
Question
Suppose 20% of the restaurants in a certain part of a town are in violation of the health code. A health inspector randomly selects eight of the restaurants for inspection. (Round your answers to four decimal places.) (a) What is the probability that none of the restaurants are in violation of the health code? (b) What is the probability that one of the restaurants is in violation of the health code? (c) What is the probability that at least two of the restaurants are in violation of the health code?Explanation / Answer
Binomial distribution
n = 8
p = 0.2
q = 1 - p = 0.8
P(X) = nCx px qn-x
a) P(none of the restaurants are in viloation of health code)
= P(0)
= 0.88
= 0.1678
b) P(one of the restaurants are in viloation of health code) = P(1)
= 8 x 0.2 x 0.87
= 0.3355
c) P(at least 2 of the restaurants are in viloation of health code) = 1 - P(X < 2)
= 1 - P(0) - P(1)
= 1 - 0.1678 - 0.3355
= 0.4967
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.