Suppose 0.3000g of an unknown blue coordination compound was dissolve in water.
ID: 504998 • Letter: S
Question
Suppose 0.3000g of an unknown blue coordination compound was dissolve in water. The exact formula was not known, but Cu2+ and NH3 were present in the compound. Exactly 39.12 mL of 0.123 M HCL was needed to titrate the NH3 that was present. Then 24.40 mL of 0.0500 M Na2S2O3 was used to titrate the I3- produced when KI was added after the HCl titration. Calculate the moles of NH3 and moles of Cu present in 0.3000 g of this salt. Calculate the mole ratio of Nh3 to Cu. What is the % by mass of Nh3 and % by mass of Cu in the unknown compound?
Explanation / Answer
NH3 + HCl ---> NH4Cl
moles of NH3 present = moles of HCl used
= 0.123 M x 39.12 ml
= 4.812 mmol
mass of NH3 present = 4.812 mmol x 17 g/mol/1000 = 0.082 g
mass% NH3 in sample = 0.082 x 100/0.3 = 27.27%
moles of Cu2+ present = moles of Na2S2O3 used
= 0.05 M x 24.40 ml
= 1.22 mmol
moles ratio (NH3/Cu) = 4.812/1.22 = 4
mass of Cu2+ present = 1.22 mmol x 63.546 g/mol/1000
= 0.077 g
mass% Cu in sample = 0.077 x 100/0.3 = 25.67%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.