Suppose 0.015 kg of steam (at 100.00 °C) is added to 0.50 kg of water (initially
ID: 1703735 • Letter: S
Question
Suppose 0.015 kg of steam (at 100.00 °C) is added to 0.50 kg of water (initially at 11.0°C). The water is inside an aluminum cup of mass 60 g. The cup is inside a perfectly insulated calorimetry container that prevents heat flow with the outside environment. Find the final temperature of the water after equilibrium is reached. (Use the specific heats found in this table and the numerical data found in this table.)
____________°C
Specific heats table:-
http://www.webassign.net/bauerphys1/18-table-01.gif
Numerical data table:-
http://www.webassign.net/bauerphys1/18-table-02.gif
Thank you for your help
Explanation / Answer
According to principle of caloriemetry
heat given by steam = heat absorbed by water + container
ms * L + ms * c * (Ts - T) = mw * c * (T - Tw) + mal * cal * (T - Tw)
ms * {L + c * (Ts - T)} = (mw * c + mal * cal) * (T - Tw)
given mass of steam ms = 0.015 kg
mass of water mw = 0.50 kg
mass of cup mal = 60 g = 0.06 kg
latent heat of steam L = 2260 * 103 J/kg
specific heat of water c = 4.19 * 103 J/kg- 0C
specific heat of aluminium cal = 0.900 J/kg- 0C
Initial temperature of steam Ts = 100 0C
Initial temperature of water Tw = 11.0 0C
0.015 * {2260 * 103 + 4.19 * 103 * (100 - T)} = (0.50 * 4.19 * 103 + 0.06 * 0.900 * 103) * (T - 11.0)
2260 + 419 - 4.19 * T = 2.149 * T - 23.639
=> Equilibrium temperature T = (2679 + 23.639) / (2.149 + 4.19)
= 42.63 0C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.