Suppose 0.015 kg of steam (at 100.00 °C) is added to 0.50 kg of water (initially
ID: 1703846 • Letter: S
Question
Suppose 0.015 kg of steam (at 100.00 °C) is added to 0.50 kg of water (initially at 11.0°C). The water is inside an aluminum cup of mass 60 g. The cup is inside a perfectly insulated calorimetry container that prevents heat flow with the outside environment. Find the final temperature of the water after equilibrium is reached. (Use the specific heats found in this table and the numerical data found in this table.)
____________°C
Specific heats table:-
http://www.webassign.net/bauerphys1/18-table-01.gif
Numerical data table:-
http://www.webassign.net/bauerphys1/18-table-02.gif
Be very clear with your answer please
Thank you for your help
Explanation / Answer
The mass of the steam ms = 0.015kg
the mass of water mw = 0.5kg
the mass of aluminium cup mAl = 0.06kg
from calorimetry the heat lost by steam is equal to heat gained by water and cup
ms Lv + ms c( 100 - T) = mw c(T - 11) + mAl cAl ( T- 11)
(0.015)(2260*10^3 J/kg) + (0.015)(4186)(T - 11) = (0.5)(4186)(T - 11) + (0.06)(900)(T - 11)
33900 + 62.79T - 690.69 = 2093T - 23023 + 54T - 594
56826.31 = 2084.21 T
therefore the final temperature
T = 27.265 deg C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.