Suppose 0.035 moles of HCI is dissolved in enough water to produce 750 mL of sol
ID: 1060961 • Letter: S
Question
Suppose 0.035 moles of HCI is dissolved in enough water to produce 750 mL of solution. What is the pH? When [H^-] = 1.0 10 M in water at 25 degree C, then A solution with a pOH of 4.30 has a [H^-] of The acidic ingredient in vinegar is acetic acid. If the pH of a particular brand of vinegar is 2.40 and the molar concentration of acetic acid in the vinegar is 0.85 M, determine the value of K, for acetic acid. Which of the following is the K expression for the conjugate base of hydrocyanic acid, HCN? The first disinfectant used by Joseph Lister was called carbolic acid. This substance now is known as phenol, C, H, OH (pK, = 9.9). What is the pH of a 0.10 M solution of phenol?Explanation / Answer
45. Answer:- e
[H+]=[HCl]=moles of HCl/volume of solution in litres
[H+]=0.035/(750/1000)=35/750=4.666×10-2
We know
pH=-log[H+]=1.331
46. Answer:-c
For water [H+][OH-]=10-14
So [H+][OH-]=10-7
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.