Suppose 20.23 g of glucose are dissolved in 990 g of water. Glucose is nonvolati
ID: 480920 • Letter: S
Question
Suppose 20.23 g of glucose are dissolved in 990 g of water. Glucose is nonvolatile (has no vapor pressure) and has molecular 180.2 g/mole. Water has a vapor wt of and a pure pressure (PA degree) 26.7 mm Hg (at 27 degree C) molecular of weight g/mole. Find the moles of each component. moles of A Then, determinee the mole fractions (x_Glucose and X_water of each component using xA total moles What should X_Glucose + X_water Finally, use Raoult's Law to determinee the total va pressure of the solution: P_A = (PA degree) (X_A)Explanation / Answer
m = 20.23 g of glucose
m = 99 g of water
MW = 180.2 g/mol
P° = 26.7 mm Hg
a)
mole fractions:
mol of glucose = mass/MW = 23.23/180.2 = 0.12891
mol of water = mass/MW = 99/18 = 5.5
total mol = 5.5+0.12891 = 5.62891
so
x-water= 5.5/5.62891 = 0.977098
x-glucose = 0.12891/5.62891 = 0.022905
b)
so
xglucose + xwater = 1 always, since ther are only two species
c)
Raoult law:
Pmix = P°*Xa
dPmix = 26.7*0.022905
Ptotal = 0.61156
Pmix = 26.7-0.61156 = 26.08844 mm Hg for mix
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.