Suppose 20% of the people in a city prefer Pepsi-Cola as their soft drink of cho
ID: 3177378 • Letter: S
Question
Suppose 20% of the people in a city prefer Pepsi-Cola as their soft drink of choice. If a random sample of six people is chosen, the number of Pepsi drinkers could range from zero to six. Shown here are the possible numbers of Pepsi drinkers in a sample of six people and the probability of that number of Pepsi drinkers occurring in the sample. Use the data to determine the mean number of Pepsi drinkers in a sample of six people in the city, and compute the standard deviation.
(Round your answers to 3 decimal places.)
Explanation / Answer
p = 0.2
n = 6
This is a binomial distribution.
Mean = n * p = 6 * 0.2 = 1.2
Variance = n * p * (1-p) = 6 * 0.2 * 0.8 = 0.96
Standard deviation= sqrt (0.96) = 0.98
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.