A fitness company is building a 20-story high-rise. Architects building the high
ID: 3357996 • Letter: A
Question
A fitness company is building a 20-story high-rise. Architects building the high-rise know that women working for the company have weights that are normally distributed with a mean of 143 lb and a standard deviation of 29 lb, and men working for the company have weights that are normally distributed with a mean of 179 lb and a standard deviation or 35 lb. You need to design an elevator that will safely carry 17 people. Assuming a worst case scenario of 17 male passengers, find the maximum total allowable weight if we want a 0.995 probability that this maximum will not be exceeded when 17 males are randomly selected.
maximum weight = -lb Round to the nearest pound.
Answers obtained using exact z-scores or z-scores rounded to 2 decimal places are accepted.
Explanation / Answer
z for 0.995 is 2.58
n = 17
mean = 179
SD = 35
(x - 179)/35/17 = 2.58
x = 200.9
Max weight = 200.9 * 17 = 3416
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.