A fisherman notices that his boat is moving up and down periodically without any
ID: 1486629 • Letter: A
Question
A fisherman notices that his boat is moving up and down periodically without any horizontal motion, owing to waves on the surface of the water It takes a time of 270 a for the boat to travel from its h-ghost point to its lowest, a total distance o' 0.690 m The fisherman sees that the wave crests are spaced a horizontal distance of 5.50 m apart How fast are the waves traveling? Express the speed V in meters per second using three significant figures. What is the amplitude A of each wave? Expross your answer m meters using three significant figuresExplanation / Answer
Here,
half time period , T/2 = 2.70
T = 5.4 s
peak to peak distance = 0.690 m
2 * A = 0.690
A = 0.345 m
wavelength = 5.5 m
part A)
frequency , f = 1/T
frequency , f = 1/5.4 s
frequency , f = 0.185 Hz
speed of wave = wavelength * frequency
speed of wave = 5.5 * 0.185 m/s
speed of wave = 1.019 m/s
the speed of wave is 1.019 m/s
part B)
as peak to peak distance = 2 * amplitude = 0.690
amplitude = 0.345 m
the amplitude of wave is 0.345 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.