A fish swimming in a horizontal plane has velocity vi = (4.00 i + 5.00 j) m/s at
ID: 1478441 • Letter: A
Question
A fish swimming in a horizontal plane has velocity vi = (4.00 i + 5.00 j) m/s at a point in the ocean where the position relative to a certain rock is ri = (-10.0 i - 4.00 j) m. After the fish swims with constant acceleration for 17.0 s, its velocity is v = (18.0 i - 5.00 j) m/s.
(a) What are the components of the acceleration? What is the direction of the acceleration with respect to unit vector i?
ax = ?
ay = ?
= ? ° (counterclockwise from the +x-axis is positive)
(b) If the fish maintains constant acceleration, where is it at t = 26.0 s, with respect to the rock?
x = ?
y = ?
(c) In what direction is it moving? (Hint: This is NOT asking for the direction of the vector you found in part b. You need to find the velocity vector.)
____ ° (counterclockwise from the +x-axis is positive)
Explanation / Answer
here,
initial speed of the fish , vi = ( 4i +5 j ) m/s
ri = ( - 10 i - 4 j) m
final velocity ,v = ( 18 i - 5 j) m/s
time taken , t = 17 s
(a)
accelration , a = ( v - vi)/t
a = ( 14 i - 10 j) /( 17)
a = ( 0.82 i - 0.59 j ) m/s^2
ax = 0.82 m/s^2
ay = - 0.59 m/s^2
theta = arctan( 0.59/0.82)
theta = 35.74 degree
the angle theta is 35.74 degree clockwise from the + x axis
(b)
when t = 26 s
x = x0 + vi*t + 0.5 *ax*t^2
x = - 10 + 4 * 26 + 0.5 * 0.82* 26^2
x = 371.16 i m
y = y0 + vi*t + 0.5 *ay*t^2
y = - 4 +5 * 26 - 0.5 * 0.59 * 26^2
y = - 73.42 m
(c)
the velocity at t = 26 s,
v'x = ( vix + ax*t )
v'x = 4 + 0.82 * 26
v'x = 25.31 m/s
vy' = ( viy + ay * t)
vy' = 5 - 0.59 * 26
vy' = - 10.34 m/s
theta = arctan( 10.34 / 25.31)
theta = 22.22 degree
the angle theta is - 22.22 degree
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.