A fish swimming in a horizontal plane has velocity vi = (4.00 i - 1.00 j) m/s at
ID: 1475089 • Letter: A
Question
A fish swimming in a horizontal plane has velocity vi = (4.00 i - 1.00 j) m/s at a point in the ocean where the position relative to a certain rock is ri = (-10.0 i + 4.00j) m. After the fish swims with constant acceleration for 23.0 s, its velocity is v = (23.0 i - 5.00 j) m/s.
(a) What are the components of the acceleration?
ax=?
ay=?
(b) What is the direction of the acceleration with respect to unit vector i?
(c) If the fish maintains constant acceleration, where is it at t = 28.0 s?
x=?
y=?
In what direction is it moving?
_____° (counterclockwise from the +x-axis is positive)
Explanation / Answer
Here ,
initial velocity , vi = 4 i - j m/s
initial position , ri = -10 i + 4 j m
time , t = 23 s
final velocity , vf = 23 i - 5 j m/s
a)
acceleration = (vf - vi)/time
acceleration = ((23 i - 5 j ) - ( 4 i - j ))/23
acceleration = 0.83 i - 0.174 j m/s^2
the components are :
ax = 0.83 m/s^2
ay = -0.174 m/s^2
b)
for the direction of acceleration = arctan(ay/ax)
direction of acceleration = arctan(-0.174/.83)
direction of acceleration = -11.8 degree C
the direction of acceleration is 11.8 degree below i
c)
for the final position after 28 s
r = ri + u * t + 0.5 * at^2
r = -10 i + 4 j + (4 i - j) * 28 + 0.5 * 28^2 *(0.83 i - 0.174 j)
r = 427.4 i - 92.21 j m
the position of the fish is
x = 427.4 m , y = -92.21 m
------------------
for the direction of motion
vf = vi + a * t
vf = 4 i - j + 28 * (0.83 i - 0.174 j)
vf = 27.24 i - 5.872 j m/s
direction of motion = arctan(-5.872/27.24)
direction of motion = -12.2 degree
the direction of motion is -12.2 degree
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.