Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A fish swimming in a horizontal plane has velocity-. (4.00 + 1.00 j) m/s at a po

ID: 1878803 • Letter: A

Question

A fish swimming in a horizontal plane has velocity-. (4.00 + 1.00 j) m/s at a point in the ocean where the position relative to a certain rock is (14.0 i 3.80 j) m. After the fish swims with constant acceleration for 19.0 s, its velocity is V (15.0i 3.00 j) m/s. (a) What are the components of the acceleration of the fish? a578 -105 Review the definition of average acceleration and remember that each component is treated separately. m/s (b) What is the direction of its acceleration with respect to unit vector i? 369.7 Draw coordinate axes on a separate piece of paper, and then add the acceleration vector with its tail at the origin. Write the numerical values for the x and y components and then use this drawing to determine the angle.° counterclockwise from the +x-axis (c) If the fish maintains constant acceleration, where is it at t 24.0 s? In what direction is it moving? 365.16 Draw coordinate axes on a separate piece of paper, and then add the velocity vector with its tail at the origin. Write the numerical values for the x and y components and then use this drawing to determine the angle. counterclockwise from the +x-axis

Explanation / Answer

a)

ax = delta_vx/delta_t

= (15 - 4)/19

= 0.579 m/s^2 <<<<<<<<---------------------Answer

ay = delta_vy/delta_t

= (-3 - 1)/19

= -0.2105 m/s^2 <<<<<<<<---------------------Answer

b) direction of a,

theta = tan^-1(ay/ax)

= tan^-1(-0.2105/0.579)

= 20 degrees below +x axis

= 340 degrees counter closkwise with +x axis <<<<<<<<---------------------Answer

c)

x = xo + v1x*t + (1/2)*ax*t^2

= 14.0 + 4*24 + (1/2)*0.578*24^2

= 276 m <<<<<<<<---------------------Answer

y = yo + v1y*t + (1/2)*ay*t^2

= -3.8 + 1*24 + (1/2)*(-0.2105)*24^2

= -40.4 m <<<<<<<<<<<---------------------Answer


vx = v1x + ax*t

= 4 + 0.579*24

= 17.9 m/s

vy = v1y + ay*t

= 1 + (-0.2105)*24

= -4.05 m/s

direction of motion,

theta = tan^-1(vy/vx)

= tan^-1(-4.05/17.9)

= 12.7 degrees below +x axis

= 347.3 degrees counter clockwise from +x axis <<<<<<<<---------------------Answer

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote