A fish swimming in a horizontal plane has velocity v_i = (4.00 i - 3.00 j) m/s a
ID: 1428205 • Letter: A
Question
A fish swimming in a horizontal plane has velocity v_i = (4.00 i - 3.00 j) m/s at a point in the ocean where the position relative to a certain rock is r_i = (-10.0 i - 4. After the fish swims with constant acceleration for 24.0 s, its velocity is v = (16.0 i - 5.00 j) m/s. What are the components of the acceleration? What is the direction of the acceleration with respect to unit vector i? (counterclockwise from the +x-axis is positive) If the fish maintains constant acceleration, where is it at t = 32.0 s, with respect to the rock? In what direction is it moving? (counterclockwise from the +x-axis is positive)Explanation / Answer
a) ax = (v2x - v1x)/t
= (16 - 4)/24
= 0.5 m/s^2
ay = (v2y - v1y)/t
= (-5 - (-3))/24
= -0.083 m/s^2
direction : theta = tan^-1(ay/ax)
= tan^-1(-0.083/0.5)
= 9.46 degrees below +x axis
= 350.54 degrees counterclockwise from +x axis
b)
x = xo + v1x*t + 0.5*ax*t^2
= -10 + 4*32 + 0.5*0.5*32^2
= 374 m
y = yo + v1y*t + 0.5*ay*t^2
= -4 + (-3)*32 + 0.5*(-0.083)*32^2
= 142.5 m
c) vfx = v1x + ax*t
= 4 + 0.5*32
= 20 m/s
vfy = v1y + ay*t
= -3 + (-0.083)*32
= -5.66 m/s
theta = tan^-1(vfy/vfx)
= tan^-1(-5.66/20)
= 15.6 degree below +x axis
= 344.4 degrees counterclockwise from +x axis
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.