A fish swimming in a horizontal plane has velocity v; = ( 4 .000 i - 3 .000 j) m
ID: 2160427 • Letter: A
Question
A fish swimming in a horizontal plane has velocity v; = ( 4 .000 i - 3 .000 j) m/s at a point in the ocean where the position relative to a certain rock is r; = ( 10.00 i + 4 .000 j) m. After the fish swims with constant acceleration for 25.00 s, its velocity is v = (22.00 i - 5 .000 j) m/s. What are the components of the acceleration? What is the direction of the acceleration with respect to unit vector i? counterclockwise from the +x-axis is positive) If the fish maintains constant acceleration, where is it at t = 34.00 s? In what direction is it moving? (counterclockwise from the +x-axis is positive)Explanation / Answer
ax= 18/25 ay = -2/25 b)353.66 c)x=28.48 y=-5.72
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.