A fish swimming in a horizontal plane has velocity v with arrowi = (4.00 i + 1.0
ID: 1586403 • Letter: A
Question
A fish swimming in a horizontal plane has velocity v with arrowi = (4.00 i + 1.00 j) m/s at a point in the ocean where the position relative to a certain rock is r with arrowi = (16.0 i 1.80 j) m. After the fish swims with constant acceleration for 19.0 s, its velocity is v with arrow = (19.0 i 6.00 j) m/s.
A) what are the components of the acceleratioin of the fish?
ax = ____ m/s2
ay = ____ m/s2
_______ ° counterclockwise from the +x-axis
C) If the fish maintains constant acceleration, where is it at t = 26.0 s?
x = ______ m
y= _______ m
In what direction is it moving?
______ ° counterclockwise from the +x-axis
Explanation / Answer
here,
initial velocity , u = ( 4 i + 1 j) m/s
initial position , x0 = ( 16 i - 1.8 j) m/s
final velocity , v = ( 19 i - 6 j) m/s
A)
time taken , t = 19 s
accelration , a = (v - u)/t
a = (15 i - 7 j )/19 m/s^2
a = ( 0.79 i - 0.37 j) m/s^2
ax = 0.79 i m/s^2 , ay = - 0.37 j m/s^2
B)
theta = arctan( 0.37/0.79)
theta = 25.1 degree
theta = ( 180 - 25.1)
the angle is 154.1 degree counterclockwise from +x axis
C)
after 26 s,
x - x0 = u * t + 0.5 * a * t^2
( x - 16 i +1.8 j) = ( 4i + 1 j) * 26 + 0.5 * ( 0.79 i - 0.37 j ) *26^2
x = (387.02 i - 124.26 j) m
x = 387.02 m
y = 125.86 m
D)
theta = arctan( y/x) = arctan( 125.86/387.02)
theta = 18.01 degree
as theta is in fourth quadrant
the direction is 341.99 degree counterclockwise from the +x axis
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.