A fisherman notices that his boat is moving up and down periodically without any
ID: 1476263 • Letter: A
Question
A fisherman notices that his boat is moving up and down periodically without any horizontal motion, owing to waves on the surface of the water. It takes a time of 3.00 s for the boat to travel from its highest point to its lowest, a total distance of 0.680 m . The fisherman sees that the wave crests are spaced a horizontal distance of 6.20 m apart.
Part A
How fast are the waves traveling?
Express the speed v in meters per second using three significant figures.
Part B
What is the amplitude A of each wave?
Express your answer in meters using three significant figures.
Explanation / Answer
here,
wavelength, lamda = 6.20 m
time peroid, t = 2 * 3 = 6s
Distance of oscillation = 0.680 m
Part A :
Veloity = lamda/ time peroid
v = 6.20 / 6
v = 1.033 m/s
Part B :
AMplitude = Distance of oscillation / 2
A = 0.680 / 2
A = 0.34 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.