A fitness company is building a 20-story high-rise. Architects building the high
ID: 3376333 • Letter: A
Question
A fitness company is building a 20-story high-rise. Architects building the high-rise know that women working for the company have weights that are normally distributed with a mean of 143 lb and a standard deviation of 29 lb, and men working for the company have weights that are normally distributed with a mean of 170 lb and a standard deviation or 30 lb. You need to design an elevator that will safely carry 15 people. Assuming a worst case scenario of 15 male passengers, find the maximum total allowable weight if we want a 0.975 probability that this maximum will not be exceeded when 15 males are randomly selected. maximum weight = -lb Round to the nearest pound.
Explanation / Answer
here for 15 male ; mean total weight =15*170=2550
and std deviation =30*(15)1/2 =116.1895
for 0.975 level ; critical value z =1.96
hence maximum weight =mean +z*std deviaiton =2550+1.96*116.1895=~ 2778 ( pounds)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.