A fisherman notices that his boat is moving up and down periodically without any
ID: 1607851 • Letter: A
Question
A fisherman notices that his boat is moving up and down periodically without any horizontal motion, owing to waves on the surface of the water. It takes a time of 3.00 s for the boat to travel from its highest point to its lowest, a total distance of 0.650 m . The fisherman sees that the wave crests are spaced a horizontal distance of 6.10 m apart
A) How fast are the waves traveling?
Express the speed v in meters per second using three significant figures.
B) What is the amplitude A of each wave?
Express your answer in meters using three significant figures.
Explanation / Answer
A)
speed of the waves is v = lamda/T
lamda = 6.1 m
Time period is T = 2*3 sec = 6 sec
then v = lamda/T = 6.1/6 = 1.02 m/sec
B) amplitude is A = 0.65/2 = 0.325 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.