A fisherman notices that his boat is moving up and down periodically without any
ID: 1311530 • Letter: A
Question
A fisherman notices that his boat is moving up and down periodically without any horizontal motion, owing to waves on the surface of the water. It takes a time of 2.30s for the boat to travel from its highest point to its lowest, a total distance of 0.670m . The fisherman sees that the wave crests are spaced a horizontal distance of 5.50m apart.
How fast are the waves traveling?
Express the speed v in meters per second using three significant figures.
What is the amplitude A of each wave?
Express your answer in meters using three significant figures.
Explanation / Answer
Speed of wave= Distance between crest/2*time taken to travel from lowest to highest point
=5.50/2*2.30=1.196 m/s
Amplitude= 1/2 *Distance beteween highest and lowest point=0.5*0.670=0.335 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.