A fisherman notices that his boat is moving up and down periodically without any
ID: 1262259 • Letter: A
Question
A fisherman notices that his boat is moving up and down periodically without any horizontal motion, owing to waves on the surface of the water. It takes a time of 2.90s for the boat to travel from its highest point to its lowest, a total distance of 0.610m . The fisherman sees that the wave crests are spaced a horizontal distance of 6.50mapart.
Part A
How fast are the waves traveling?
Express the speed v in meters per second using three significant figures.
Part B
What is the amplitude A of each wave?
Express your answer in meters using three significant figures.
Explanation / Answer
v = f x lamda
lamda = 6.5
f = 1/T
T = 2.9 x 2 = 5.8
v = 6.5 x 5.8 = 37.7 m/s
amplitude = [highest - lowest point] / 2 = 0.610 / 2 = 0.305 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.